chessbase india logo

Women's Day Special: LBHM One Day Rapid witnesses over 330 players participation

by Shahid Ahmed - 12/03/2020

On International Women's Day 8th March 2020, Aryan's Enterprises organized a one day state level rapid chess tournament in memory of Late Bharatbai Halkude. Over 330 players from all over Maharashtra participated in eight different categories, starting from Under-7 to Veteran (Above 55 years). Fourth seed of the tournament FM Aniruddha Deshpande scored an unbeaten 7.0/8 to win the Above 1600 category. FM Ramkrishna Kashelkar also finished with the same score 7.0/8. He was placed second according to the tie-breaks. FM Nikhil Dixit secured third position with a score of 6.0/8. Total Prize fund ₹100000 was distributed among the prize winners. Photo: Aryan's Enterprise

Aniruddha Deshpande wins Above 1600 Open Rapid

Fourth seeded FM Aniruddha Deshpande scored an unbeaten 7.0/8 to win Women's Day Special: Late Bharatbai Halkude Memorial One Day Rapid - Above 1600 section. FM Ramkrishna Kashelkar also scored 7.0/8 and he drew with the eventual champion Aniruddha in the sixth round, however he had to settle for the second position according to the tie-break score. Top seed FM Nikhil Dixit scored 6.0/7 to finish third.

Champion FM Aniruddha Deshpande 7.0/8 | Photo: Aryan's Enterprise

Aniruddha was paired with his wife Supriya in the first round

Runner-up FM Ramkrishna Kashelkar 7.0/8 | Photo: Aryan's Enterprise

Second Runner-up FM Nikhil Dixit 6.0/8 | Photo: Aryan's Enterprise

The seeding for Above 1600 was decided based on the players' standard rating instead of rapid rating as most of the players' standard rating was much higher than their rapid counterpart.

The trophies and medals which were given away as prizes | Photo: Aryan's Enterprise

The Tournament Hall | Photo: Aryan's Enterprise

The Prize distribution function was chaired by Mr. Rajendra Konde, Secretary PDCA and Treasurer AMCA, Mrs. Vandana Halkude, Tournament Director for this Women's Day Special tournament, Mr. Ketan Khaire PCA, Mr. Anandrao Kulkarni, Retired MSEB officer Kolhapur, Mr. Vikas Deshpande, Mr. Sadashiv Godse and IA Nitin Shenvi (Chief Arbiter – Working in Department of Electronic Science, Savitribai Phule Pune University).

 

Total 339 players combined eight different categories - Above 1600, Below 1600, Veteran (Above 55 years); Age group - Under 7, 9, 11, 13, 18, participated in this one day rapid open tournament organized by Aryan's Enterprises at Moraya Mangal Karyalay, Pune, Maharashtra on 8th March 2020. Total Prize fund ₹100000 was distributed among the prize winners.

Final Standings in Above 1600

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
14FMDeshpande AniruddhaABV22387,00,5636,034,254
22FMKashelkar RamkrishnaABV22857,00,5635,529,503
31FMNikhil DixitABV23216,00,0536,027,254
415Kadav OmkarABV18435,51,0530,018,254
516Nirgun KevalABV18185,50,0532,517,503
619Pingale ShivrajABV17695,00,5434,519,754
712Patil HarshalABV18905,00,5426,515,754
830Mhamane SourabhABV15994,50,0435,018,504
914Nagare AkhileshABV18464,50,0432,015,254
103Mohite RanveerABVIND22744,50,0430,016,254

Complete standings

Final Standings in Below 1600

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
119Shelke OmkarBLW14377,00,0741,537,004
225Dhumal AmitBLW14227,00,0736,531,004
328Kulkarni RakeshBLW14097,00,0635,533,253
424Dharia VishalBLW14226,50,0633,028,004
5126Vaibhav BakliwalBLW06,50,0632,526,503
6101Hagawane GauravBLW06,50,0532,528,254
743Naik GyananjayBLW13446,00,0635,027,504
847Burli PranavBLW13206,00,0635,026,004
931Kamble DipankarBLW13986,00,0632,519,004
1011Nishant Deoram WanjariBLW14666,00,0631,524,004

Complete standings

Final Standings in Veteran

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
16Devidas Ramchandra NaikVET12375,00,0518,018,002
22Joshi GirishVET16354,50,5420,014,754
35Mohite RameshVET13484,50,5418,512,253
41Thik VijayVET16894,00,0420,514,003
53Khude LaxmanVET15294,00,0419,513,003

Complete standings

Final Standings in Under-18

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
11Om Nagnath LamkaneIND16075,50,5521,021,253
24Apte DhaivatU-1813245,50,5520,017,753
39Yadnya Rahul ChaudhariwU-1811935,00,0518,015,003
413Halkude AryanU-1810805,00,0516,516,503
55Shantanu Sunil SheteU-1812164,50,0415,59,252
614Omkar PasalkarU-1810504,00,0418,014,003
76Joel Saji GeorgeU-1812094,00,0417,013,003
812Gosavi IshwariwU-1811034,00,0417,09,002
922Arvindhsingh ThakurU-1804,00,0415,57,503
1035Samrat ShelarU-1804,00,0415,08,002

Complete standings

Final Standings in Under-13

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
14Bagve MrunmayeewU-1311445,50,0517,019,753
223Joshi Aditya ShripadU-1305,00,0519,515,503
32Dakshraj Shadanan BoleU-1313315,00,0519,515,502
41Kakade NeilU-1313634,50,0423,018,253
53Kharat AkhileshU-1311614,50,0421,016,253
630Mihir Rahul ShrikhandeU-1304,50,0418,516,253
716Bhavesh PandeU-1304,50,0417,514,503
85Kurandale KunalU-1311274,00,0417,512,003
96Chaitanya KurwadeIND10874,00,0417,011,003
13Apurv Shekhar DesmukhU-1304,00,0417,011,003

Complete standings

Final Standings in Under-11

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
18Kapil IrkullaU-1110275,00,0522,017,503
25LalitaditaayyanarU-1111835,00,0520,018,003
31Undale ShravniwU-1113235,00,0520,016,002
439Satav AadityaU-1105,00,0518,016,003
59Adeetya AgarwalU-1105,00,0518,015,003
62Kashelkar AtharvU-1112304,50,0417,514,503
73Hiya ShahwU-1112264,00,0420,013,003
87Sharnarthi ShlokU-1110694,00,0419,514,503
96Shaikh JiyawU-1111394,00,0418,512,503
1044Varam PuliU-1104,00,0416,010,503

Complete standings

Final Standings in Under-9

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
12Shaashvat GuptaU-0910166,00,0614,519,003
240Siddhant S SalunkeU-0905,00,0516,517,003
335Sharvin Puneet BadaveU-0905,00,0516,515,003
423Pardeshi ChaturthiwU-0905,00,0516,015,503
51Alaukik SinhaU-0912264,50,0420,013,253
639Shriyash RandiveU-0904,50,0415,013,753
73Komal GorewU-0910134,00,0424,013,003
85Aayush Santosh MahurkarU-0904,00,0420,511,003
910Bhuvan Suhas ShitoleU-0904,00,0419,515,003
1047Varad Namdeo MoreU-0904,00,0418,59,003

Complete standings

Final Standings in Under-7

Rk.SNoNamesexGrFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
18Avirat ChauhanU-0706,00,0618,522,503
237Shlok Sagar BendreU-0705,00,0521,515,502
319Jatin Sagar SarafU-0705,00,0517,018,003
428Rajveersinh IndalkarU-0705,00,0516,013,003
514Harshwardhan OzaU-0705,00,0515,012,002
61Janhavi GorewU-0712054,50,5420,512,253
726Praveer DeshmukhU-0704,50,5417,512,253
848Vivan Pramod SoniU-0704,00,0421,014,002
915Heet Sagar BaldawaU-0704,00,0419,512,002
1020Kavin PanditaIND04,00,0419,511,003

Complete standings